Jump to content
Sign in to follow this  
Derek Trimble

Dueling Tournament Trophies

Recommended Posts

Derek Trimble

The Dueling Club Tournament 2006/2007

(VH year 4)

 

Kylara Eris Tierney

1st year Slytherin

First Place

 

Monica Moctezuma

3rd year Ravenclaw

Second Place

 

Caitlyn Wagers

3rd year Ravenclaw

Third Place

Share this post


Link to post
Share on other sites
Derek Trimble

The Dueling Club Tournament 2007/2008

(VH year 5)

 

TIER ONE:

1st Place: Dawn McNaught

 

2nd Place: Raul Duke

 

3rd Place: Sariss Ravon

 

 

TIER TWO:

1st Place: Zach Leach

 

2nd Place: Spike VonHaus

 

3rd Place: Yahoozee Zhang

Share this post


Link to post
Share on other sites
Derek Trimble

The Dueling Club Tournament 2008/2009

(VH year 6)

 

TIER ONE:

1st Place: Sariss Ravon

 

2nd Place: Raul Duke

 

3rd Place: Zach Leach

 

 

TIER TWO:

1st Place: Jeneva Jewels

 

2nd Place: Kathryn Li

 

3rd Place: Kelly Caeruleus

Share this post


Link to post
Share on other sites
Derek Trimble

The Dueling Club Tournament 2009/2010

(VH year 7)

 

Red Tier:

1st Place: Sariss Ravon

 

2nd Place: Janus Sparhawk

 

3rd Place: Monica Moctezuma

 

 

Green Tier:

1st Place: Kalina Match

 

2nd Place: Caitlyn Wagers

 

3rd Place: Aurora Braelin

 

 

Blue Tier:

1st Place: Orion Hakuaoiryu

 

2nd Place: Mekare Night

 

3rd Place: Iona June

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miss Quinn

The Dueling Club Tournament 2010/2011

(VH year 8)

 

Regular Style Tournament

 

1st Place: Sariss Ravon

 

2nd Place: Janus Sparhawk

 

3rd Place: Hannah Sea

 

Themed Style Tournament

 

1st Place: Raul Duke

 

2nd Place: Madison Elise Graves

Edited by Miss Quinn

Share this post


Link to post
Share on other sites
Miss Quinn

The Dueling Club Tournament 2011/2012

(VH year 9)

 

1st Place: Friedrich Ackerman

 

2nd Place: David Bane

 

3rd/4th Place (Shared): Henry Stewart and Eleanor Benwick

Edited by Miss Quinn

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Merrick

The Dueling Club Tournament 2012/2013

(VH year 10)

 

1st Place: Keira Madison

 

2nd Place: Sorsha Corvidae

 

3rd Place: Moss Greimne

Share this post


Link to post
Share on other sites
Derek Trimble

The Dueling Club Tournament 2014/2015

(VH year 12)

 

Green Tier:

1st Place: David Bane

 

2nd Place: Peggy Foster

 

3rd Place: Samuel Craft

 

 

Blue Tier:

1st Place: Dayna Folkard

 

2nd Place: Julian Trice

 

3rd Place: Gerald Arden

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Dixie

The Dueling Club Tournament 2016/2017

(VH year 14)

 

Green Tier:

1st Place: David Bane

 

2nd Place: Alec Berglund

 

3rd Place: Ashen Aurora

 

Blue Tier:

1st Place: Waverly Leigh

 

2nd Place: Lucia Adams- Monroe

 

3rd Place: Jaedon Sylvertongue

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Paton

The Dueling Club Tournament 2017/2018

(VH year 15)

Green Tier

1st Place: Waverly Leigh

 

2nd Place: Alec Berglund

 

3rd Place: Juliet Rosier

Blue Tier

1st Place: Simon Daniels

 

2nd Place: Rhydian Cainan

 

3rd Place: Simone Halliwell

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Paton

The Dueling Club Tournament 2018/2019

(VH year 16)

Advanced Tier

1st Place: Carmen Johnson

 

2nd Place: Alec Berglund

 

3rd Place: Raven Ashcroft

 

Intermediate Tier

1st Place: Louis Weasley

 

2nd Place: Sebastian Montague

 

3rd Place: Simone Halliwell

 

Beginner Tier

1st Place: Gregory Robins

 

2nd Place: Finn Weber

 

3rd Place: Harmony Salvatore

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Paton

The Dueling Club Tournament 2019/2020

(VH Year 17)

 

Advanced Tier

1st Place: Raven Ashcroft

 

2nd Place: Juliet Rosier

 

3rd Place: Waverly Leigh

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Eleora Chance

 

2nd Place: Britney Lushia

 

3rd Place: Teagan Rourke

 

Beginner Tier

1st Place: Arianna Lyons

 

2nd Place: Gavin Davies

 

3rd Place: Parker McAdams

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Paton

The Dueling Club Tournament 2020/2021

(VH Year 18)

 

Advanced Tier

1st Place: Juliet Rosier

 

2nd Place: Raven Ashcroft

 

3rd Place: Waverly Leigh

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Louis McQueen

 

2nd Place: Jodie Jaszczak

 

3rd Place: Leo Tilwin

 

Beginner Tier

1st Place: Marie-Claire Abienne

 

2nd Place: Aster Gardinier

 

3rd Place: Lily Potter

Share this post


Link to post
Share on other sites
Madam Paton

The Dueling Club Tournament 2021/2022

(VH Year 19)

 

Advanced Tier

1st Place: Orson Winchester

 

2nd Place: Juliet Rosier

 

3rd Place: Mallory Lyons

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Louis McQueen

 

2nd Place: Leo Tilwin

 

3rd Place: Silvia Banagher

 

Beginner Tier

1st Place: Ann Asian

 

2nd Place: Lysandra Montague

 

3rd Place: Kristen Dorland

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2022/2023

(VH Year 20)

 

Advanced Tier

1st Place: Simone Halliwell

 

2nd Place: Eleora Chance

 

3rd Place: Jodie Jaszczak

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Leo Tilwin

 

2nd Place: Silvia Banagher

 

3rd Place: Parker McAdams

 

 

Beginner Tier

1st Place: Prudence Manning

 

2nd Place: E. Medusa Falls

 

3rd Place: Miles Ruben

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2023/2024

(VH Year 21)

 

Advanced Tier

1st Place: Louis McQueen

 

2nd Place: Simone Halliwell

 

3rd Place: Jodie Jaszczak

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Avril Capalet

 

2nd Place: Silvia Banagher

 

3rd Place: Ann Asian

 

 

Beginner Tier

1st Place: Briony Prosser

 

2nd Place: Ingrid Flint

 

3rd Place: Tecinus Cephias

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2024/2025

(VH Year 22)

 

Advanced Tier

1st Place: Louis McQueen

 

2nd Place: Cameron Creevey

 

3rd Place: Preston McCormack

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Lysandra Montague

 

2nd Place: Ann Asian

 

3rd Place: Charles Cavill

 

 

Beginner Tier

1st Place: Melissa Tavella

 

2nd Place: Alvan Cainan

 

3rd Place: Twila Wilde

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2025/2026

(VH Year 23)

 

Advanced Tier

1st Place: Evelyn Weber

 

2nd Place: Ann Asian

 

3rd Place: Avril Capalet

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Melissa Tavella

 

2nd Place: Briony Prosser

 

3rd Place: Reece Pendleton

 

 

Beginner Tier

1st Place: Decan Hextor

 

2nd Place: Sallacia Crystal

 

3rd Place: Dictys Ator

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2026/2027

(VH Year 24)

 

Advanced Tier

1st Place: Avril Capalet

 

2nd Place: Adora Crawford

 

3rd Place: Kristen Dorland

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Twila Wilde

 

2nd Place: Lilia McEvans

 

3rd Place: Briony Prosser

 

 

Beginner Tier

1st Place: Edward Braelin-VonHaus

 

2nd Place: Tobos Adragon

 

3rd Place: Azrael Vessalius

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus <3

Edited by Mr Dunlevy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2027/2028

(VH Year 25)

 

Advanced Tier

1st Place: Briony Prosser

 

2nd Place: Avril Capalet

 

3rd Place: Melissa Tavella

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Twila Wilde

 

2nd Place: Decan Hextor

 

3rd Place: Alice Bogswead

 

 

Beginner Tier

1st Place: Aenor Roux

 

2nd Place: Naomi Tambling

 

3rd Place: Heather Holmes

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus <3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Mr Dunlevy

The Dueling Club Tournament 2027/2028

(VH Year 26)

 

Advanced Tier

1st Place: Melissa Tavella

 

2nd Place: Briony Prosser

 

3rd Place: Twila Wilde

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Elarinya Thanrion

 

2nd Place: Arianna Wright

 

3rd Place: Edward Braelin-VonHaus

 

 

Beginner Tier

1st Place: Aeryn Morgan Brown

 

2nd Place: Abigail Stancil

 

3rd Place: Alexandria Braelin-VonHaus

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus <3

Edited by Mr Dunlevy

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ms Cooley

The Dueling Club Tournament 2029/2030

(VH Year 27)

 

Advanced Tier

1st Place: Decan Hextor

 

2nd Place: Twila Wilde

 

3rd Place: Vincent Steele

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Heather Holmes

 

2nd Place: Elarinya Thanrion

 

3rd Place: Julia Banner

 

 

Beginner Tier

1st Place: Jared Vessalius

 

2nd Place: Anna Russell

 

3rd Place: Daniel Snyder

 

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus. <3

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ms Cooley

The Dueling Club Tournament 2030/2031

(VH Year 28)

 

Advanced Tier

1st Place: Twila Wilde

 

2nd Place: Kai Fireblader

 

3rd Place: Arianna Wright

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Heather Holmes

 

2nd Place: Elarinya Thanrion

 

3rd Place: Erin Flannery

 

 

Beginner Tier

1st Place: Amelia Castellan

 

2nd Place: Daniel Snyder

 

3rd Place: Bobbi Anne Bulstrode

 

 

Novice Tier

1st Place: Pepperdine Pigsby

 

2nd Place: Prim Solstice

 

3rd Place: Brennan Evergreene

 

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus. <3

Edited by Ms Cooley

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ms Cooley

The Dueling Club Tournament 2031/2032

(VH Year 29)

 

 

Advanced Tier

1st Place: Arianna Wright

 

2nd Place: Leonid Stanislaus

 

3rd Place: Heather Holmes

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Bernadette Umbridge

 

2nd Place: Phaedra Wayland

 

3rd Place: Marius Constantin

 

 

Beginner Tier

1st Place: Pepperdine Pigsby

 

2nd Place: Prim Solstice

 

3rd Place: Emory Kettleburn

 

 

Novice Tier

1st Place: Emberlynn Mitchell

 

2nd Place: Benjamin Ladd

 

3rd Place: Puck Whitaker

 

 

Credit for this year's trophies go to Edward Braelin-VonHaus. <3

Edited by Ms Cooley

Share this post


Link to post
Share on other sites
Ms Cooley

The Dueling Club Tournament 2032/2033

(VH Year 30)

 

 

Advanced Tier

1st Place: Leonid Stanislaus

 

2nd Place: Heather Holmes

 

3rd Place: Erin Flannery

 

 

Intermediate Tier

1st Place: Tarquin Pomfrey-Corner

 

2nd Place: Bobbi Anne Bulstrode

 

3rd Place: Prim Solstice

 

 

Beginner Tier

1st Place: Sophie Downes

 

2nd Place: Colin Gainsby

 

3rd Place: Narcissus Midnight

 

 

Novice Tier

1st Place: Darcy Redmount

 

2nd Place: Andrew Albrecht-Ackerman

 

3rd Place: Edison Byrnes

 

 

Credit for this year's trophies go to Mercutio Bates. <3

Edited by Ms Cooley

Share this post


Link to post
Share on other sites
Sign in to follow this  

×

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.